9 rad, jak vybrat půjčku
Rádi byste si půjčili, ale nevíte, podle čeho půjčku zvolit? Budete-li mít alespoň základní přehled, na co si dát při výběru půjčky pozor a čeho si všímat, určitě se vám to vyplaF. Při správném výběru úvěru ušetříte nejen čas, ale i peníze. Na co se zaměřit? Podívejte se na našich 9 rad, jak vybrat půjčku!
Co byste si měli zjis/t při výběru půjčky?
Při výběru půjčky se zaměřte nejen na úrokovou sazbu, RPSN a poplatky, ale všímejte si též recenzí zákazníků, přehlednos/ podmínek nebo také toho, jak je poskytovatel úvěru spolehlivý. To vše je pro správný výběr půjčky důležité!
1. Vyznáte se na webu banky?
První místo, kam obvykle zabrousíme, hledáme-li nějakou službu nebo produkt, je internet. Pokud tedy vybíráte půjčku, určitě nejprve navšQvíte stránky banky nebo nebankovního poskytovatele. Co při takové návštěvě sledovat?
Určitě se zaměřte na přehlednost a srozumitelnost webových stránek, podmínky jednotlivých úvěrů a celkový dojem z webu. Pokud má banka zájem, aby klien/ její služby pochopili a vyznali se v nich, z její prezentace to poznáte.
Naopak používá-li příliš odborné termíny, na stránkách se nevyznáte, vše musíte složitě hledat a ani podmínky nejsou srozumitelné, potom zbystřete. Stejně tak bude to/ž pravděpodobně vypadat komunikace s bankou.
2. Sledujte úrok a hlavně RPSN
Máte-li již představu o své půjčce a prvního adepta, u kterého si ji chcete sjednat, zaměřte se na samotné parametry dané půjčky. Zjis/t si výši úrokové sazby a RPSN je více než samozřejmé, ale důležitější je, jestli vám banka vůbec tuto informaci jasně předloží. Tedy, jestli je výše úrokové sazby a RPSN na webových stránkách či v podmínkách viditelná.
Navíc, pokud vám něco není jasné, komunikuje s vámi banka? Vysvětlí vám podrobnos/, přiloží další informace a nezatajuje vám důležité podmínky či poplatky? Na to vše si dejte pozor.
3. Dívá se poskytovatel do registrů?
Mnozí lidé se obávají, že jim banka nepůjčí, protože nahlíží do registrů. Ale to je ve skutečnos/ jenom dobře. Díky tomu, že má banka přísnější podmínky sjednání půjček a zjišťuje si úvěrovou historii žadatele ve větším množství registrů, chrání před bezhlavým zadlužováním, ze kterého vznikají pouze samé exekuce. Pokud tedy máte dobrou bonitu, nemáte exekuce či insolvenci, nemusíte se ničeho obávat.
Pamatujte, že podvodní
poskytovatelé mají mírnější kontroly – nebo dokonce vůbec žádné. O to je ale
zadlužení u takové společnos/ rizikovější, o výši úrokové sazby ani nemluvě.
4. Je náročné si půjčku sjednat?
Je žádost o půjčku složitá? Musíte dodat velké množství dokumentů, minimálně jednou dojít na pobočku a vyplnit několik formulářů? A jste si jisQ, že vám banka vlastně chce vůbec půjčit?
Pokud se vám zdá, že je proces sjednání půjčky nepřehledný až zapeklitý, ujistěte se, že si chcete u tohoto poskytovatele půjčovat. Pokud to/ž banka klade žadatelům zbytečné překážky, pravděpodobně tomu ani nebude jinak v případě splácení či změn, které budetechQt provést.
5. Je smlouva dostatečně transparentní?
Pokud vámi vybraný poskytovatel obstál u všech předchozích „zkoušek“, pravděpodobně se nyní chystáte podepsat smlouvu o půjčce. Nejprve si ji však důkladně pročtěte a rozhodně ji nepodepisujte, pokud se nejedná o finální nabídku.
Smlouva musí být přehledná, bez složitých výrazů a malého písma, umístěného někde v dolní čás/ dokumentu. Pokud něčemu nerozumíte a poskytovatel vám není schopen informaci objasnit, zpozorněte. Podepisujte pouze smlouvu, která pro vás je ve všech ohledech srozumitelná a souhlasíte s ní.
6. Pozor na penále a sankce
Ve smlouvě si také prověřte, jaké penále a sankce vás čekají, pokud se zpozdíte se splátkami. Některé společnos/ právě na penále vydělávají a zneužívají neznalosO dlužníků. V takových případech často ani nepomůže snaha o komunikaci, poskytovatel je nekompromisní a je schopen vám za pár dní zpoždění se splátkou udělit několika/sícové penále.
Většina bank je v tomto naštěsQ opatrných, a pokud svou nenadálou situaci řešíte zodpovědně, často přistupují i k odkladu splátek.
7. Poskytovatel chce zálohu?
Pokud na vás před podepsáním smlouvy poskytovatel vyrukuje se zálohou, která vám zaručí nabídnutou výši úrokové sazby, dejte ruce od takové společnos/ rychle pryč! Může se také jednat o podvod a vy své peníze již nemusíte nikdy vidět. Solidní poskytovatel půjčky vám takové podmínky nikdy klást nebude.
8. Jaké na vás číhají poplatky?
Ještě před samotným podpisem
smlouvy si také ověřte, jaké vás čekají poplatky
za běžné úkony. Kolik vás bude
stát vedení úvěrového účtu, na kolik vyjde mimořádná splátka a jsounějaké poplatky za předčasné splacení?
Jaké další poplatky vás v průběhu splácení čekají? Umožní-li vám banka spla/t
půjčku dříve bez zbytečných poplatků, pravděpodobně se jedná o dobrou volbu.
9. Jaké jsou recenze a hodnocení uživatelů?
Před Qm, než se pro půjčku defini/vně rozhodnete, projděte si recenze uživatelů na vybraného poskytovatele. Pročtěte si sociální sítě, hodnocení na internetu a soustřeďte se nejen na názory žadatelů o půjčku či dlužníků, ale také jak na takové příspěvky reaguje firma. Je jasné, že na internetu naleznete spíše nega/vní názory, ale pokud poskytovatel odpovídá a je vidět, že dané situace řeší, potvrdíte si tak, že mu není jeho pověst lhostejná.
Díky za článek, všechno je velmi cool a zajímavě řečeno. Četl jsem a přemýšlel, jaké rady mohu potvrdit z osobní zkušenosti. A já chci říct, že všechno. Jako podnikatel si vezmu spoustu půjček, někdy 3–4, během krize bylo období, kdy v různých zemích existovalo asi 10 půjček. Teď moje firma není tak velká a zatím sedím bez půjček. Ale mohu říci, že existuje mnoho užitečných tipů. Poděkovat.