Teorii pyramidy lidských potřeb definoval v roce 1943 americký psycholog Abraham Harold Maslow. Podle Maslowovy pyramidy má člověk pět základních potřeb a aby mohl uspokojit ty na vyšším stupni, musí mít napřed uspokojeny ty na stupních pod nimi.
V praxi to například znamená, že jedinec bude napřed nakupovat jídlo a bude muset uspojit potřeby životně základní. Teprvé poté se dostává k uspokojování potřeby bezpečí a potřeb společenských. Na vrcholu pyramidy je potřeba seberealizace, takže aby se mohl člověk zabývat jejím uspokojováním, musí mít uspokojeny všechny potřeby v pyramidě pod ní.
Pět základních potřeb Maslowovy pyramidy
Seřazeny jsou od nejnižší:
- Fyziologické potřeby (jídlo, pití, sex)
- Bezpečí, jistota (domov, práce, fyzické bezpečí, zdraví)
- Společenské potřeby (kamarádi, přátelé, rodina)
- Uznání (pochvala, úcta)
- Seberealizace (uplatnění sebe sama)
První potřebu, která musí být uspokojena vždy, označuje Maslow jako potřebu existence. Z pohledu přežití jsou potřeby na nižším stupni vždy významnější.
Další čtyři potřeby označil Maslow jako nedostatkové. Člověk musí alespoň částečně uspojit potřebu na nižším stupni, aby mohl postupovat k uspokojování dalších.
V praxi to například znamená, že pokud si člověk zajistí bydlení a má nějakou práci, která zajišťuje jeho přežití a nějaký pocit bezpečí, může se věnovat uspokojování potřeby společenské, tedy navazovat vztahy s kamarády, zakládat rodinu apod. (Nelze to tvrdit bezvýhradně, protože v určitých životních situacích tomu může být jinak.)
Seberalizace
Nejvyšší potřebou je seberealizace. V tomto případě jde o lidskou snahu naplnit svoje schopnosti a záměry, snaha být nejlepším, jakým člověk může být. Podle Maslowa seberealizované osoby přijímají okolnosti života (neodmítají je ani se jim nevyhýbají), jsou spontánní v myšlení, jsou tvořiví a zajímají se o řešení problémů často i jiných lidí.
Seberealizovaní lidé si všeobecně váží života a mají svou vlastní vnitřní etiku (kterou jim nemusí diktovat nikdo jiný), ostatní lidi posuzují bez předsudků.
Mnozí lidé však o seberalizaci nestojí, jsou motivováni pouze nižšími potřebami.