DRFG Davida Rusňáka doporučuje klientům být prozíraví při výběru investic

„Investice do fondů se nám v současné době daří zajišťovat prostřednictvím vlastní distribuce. Naše fondy si na trhu vybudovaly velkou důvěryhodnost a mají skvělou výkonnost. Očekáváme proto, že investiční nástroj začnou prodávat i významní externí partneři, což pomůže růst jednotlivých fondů urychlit,“ říká Josef Eim, který zodpovídá za správu investičních fondů skupiny DRFG Davida Rusňáka.

V současné době se pozvolna mění kolektivní formy investování. Ekonomická recese měla totiž v České republice pozvolnější nástup a tudíž i odeznění a následná chuť znovu investovat je pomalejší než u zbytku světa. Češi se přestali bát znovu investovat zhruba před třemi lety, odkdy DRFG registruje vyšší počet investic. Proto se rozhodla jít u zakládání podílových fondů konzervativní cestou, jakmile to Čechům jejich finanční situace dovolila.

Zajímavostí jsou alternativní formy investování. Například hodnota bitcoinu se během posledního roku navýšila na pětinásobek. To je zhodnocení, o kterém se normálním investorům v konzervativních instrumentech může jedině zdát. Negativní samozřejmostí je velké riziko s tím spojené, kdy k propadu může dojít prakticky kdykoliv. Lidé také investují do exotických produktů, do vína, známek a automobilových veteránů. Tyto investice jsou však běžnější v zahraničí, než v tuzemsku.

Investiční chování se postupně mění

Rusňákova DRFG si všimla, a to zejména v zahraničí, že klienti přechází z aktivní formy investování k pasivní. To znamená, že lidé přestávají svěřovat prostředky portfolio manažerům, ale sami prostředky zhodnocují prostřednictvím pasivních instrumentů.

Jak jsou na tom Češi?

„Češi jsou určitě bohatší než dříve a vydělávají více. Šetřivost se však nijak nemění, zůstává stále na podobné úrovni. Naši klienti v průměru investují celkem 350 tisíc korun. Pozoruhodný je určitě poměr lidí, kteří u nás investují jednorázově nebo dlouhodobě. Z celého spektra zákazníků jednorázový vklad investuje přibližně polovina, zatímco asi třetina lidí přispívá pravidelnými vklady. Ze začátku do našich fondů vloží jednorázově 10 až 100 tisíc a pak měsíčně zasílají mezi 500 až 2000 korunami,“ říká Josef Eim.

Češi jsou na tom po finanční stránce mnohem lépe než před několika lety, ale u investic se stále rozhodují emocionálně, ne na základě tvrdých dat. Často si hledají informace sami a pak se mylně rozhodují. Na internetu se rozmohl nebezpečný trend s cílenými nabídkami, které se jeví jako důvěryhodné a profesionální. Lidé pak mnohdy o zainvestované prostředky přijdou.

Události hýbou finančním světem

„Zranitelnost celého systému s ohledem na rychlý odliv likvidity ve vší nahotě odhalil především brexit, zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a následné oznámení Trumpova investičního balíčku. Například po oznámení brexitu se kurz britské libry přes noc propadl o 20 %, což mezi britskými investory vyvolalo paniku,“ vysvětluje Josef Eim.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *