Banky, peníze a směnárny v historii
Pohodlné moderní bankovnictví
Peníze jsou pro nás již něco natolik přirozeného, že zapomínáme, jak dlouhou cestou muselo bankovnictví projít. Historie prvních bank a začátky směnárenství se rozvinuly již u starověkých civilizací. Kde a proč to všechno začalo?
Dnes se stačí přihlásit do internetového bankovnictví otiskem prstu. Hned vidíte veškeré pohyby na vašem účtu, směnárenskou aplikaci a třeba i kódy bank. Kdysi jste ale museli vážit dlouhou cestu, pokud jste chtěli uložit část svého majetku nebo zaplatit jinému za službu.
Historie bankovnictví a směny
Po přechodu směnného obchodu (produkt za produkt nebo službu) ke kouskům drahých kovů došlo k revoluci. Platidla ve formě valounů byla snadno dělitelná, přenositelná a stálá. První banky vznikaly v Egyptě a Babylonu – do chrámů nebo sýpek si místní ukládali svůj majetek ve formě obilí, dobytka nebo právě drahých kovů.
Zajímavost: První české mince pocházejí z období vlády Boleslava I. – z 2. poloviny 10. století.
Postupem času se z drahých kovů staly mince slibující zaručenou pravost a správnou hmotnost. Již ve starém Řecku fungovaly směnárny, ve kterých jste si mohli vyměnit peníze za cizí měnu. Následně se ve středověku staly bankovními centry křižácké hrady. Každý tehdejší pán si razil vlastní mince, které mnohdy ztrácely na kvalitě i na ceně. Lid se tak začal od mincí odvracet zpět ke směnnému obchodu. Vše nakonec zastřešila církev a spolu s křižáckými rytíři vytvořila bankovní síť z hradů, která zvládala peníze odesílat i vydávat na různých „pobočkách“.
V přibližně stejném období vznikají v Itálii banky, jaké by se daly považovat za moderní. Zakládají se obchodní společnosti, které disponují velkým množstvím financí. Půjčování na úrok a depozitní služby se stávají reálným způsobem obživy zaměstnanců celých institucí. Papírová platidla, zpočátku směnky a šeky, později bankovky, se pak rozmohla až v 17. století.
Moderní doba přeje online transakcím
Zatímco dnes se lidé od fyzických peněz čím dál více odvrací a zavádí virtuální měny, bezhotovostní transakce platební kartou či online bankovnictví a směnárnu v mobilu, před mnoha tisíciletími museli platit třeba živým zvířetem. Všední bankovka má za sebou vskutku historicky dlouhou cestu.