Dřevěné pelety a co o nich možná ještě nevíte
Malé válečky lisovaných pilin ze dřeva jsou pro mnohé záhadou. Je to však jeden z nejperspektivnějších typů paliva dneška. Proč tomu tak je?
Dřevěné pelety nabízí topení zcela bez práce
Není to žádné zbytečné vychvalování tohoto typu paliva. Jeho výhodou je, že jako majitel domu, chaty či chalupy šetříte čas a příprava topiva není spojena s fyzickou námahou. Rozhodně štípání dříví nesrovnávejte s jízdou na kole či se zdravou chůzí při turistice. Pokud však začnete topit peletami, tohle každoroční „posilování“ vás zcela mine.
Dřevěné pelety jsou ale bezpracným topivem i pokud jde o samotné topení. Lze jej totiž zautomatizovat na hodiny, dny, týdny i celou sezónu. Stačí vsadit na správná kamna či topní systém. Už i ty nejjednodušší peletová kamna nabízí dostatečně velký zásobník, abyste nemuseli, co dvě hodiny do kamen přikládat. Lze dokonce navrhnout systém s automatickým šnekovým přikladačem na celou sezónu. Nebo si pořídit kamna s větším zásobníkem. Tento typ topení je pak komfortem srovnatelný s plynem. Rozhodně si doma nemusíte držet jednoho rodinného příslušníka k tomu, aby udržoval oheň.
Peletami topíte ekologicky
Málokdo z nás dnes ignoruje, jakou za sebou nechává neekologickou stopu. Podle toho zvažujeme i výběr paliva. Dřevěné pelety – to je ekologická biomasa, kdy spalujeme dřevní odpad, jenž by jinak neměl využití. Současně jej spalujeme bez znečišťování životního prostředí. Dřevěné pelety ve třídě A1 lze spalovat s vysokou účinností, s minimem popela a bez dýmení. Zbytkový popel 100% zužitkujete na zahradě jako hnojivo. Pozor! Nesypte jej ke kyselomilným rostlinám (jde o rododendrony, borůvky, brusinky a jim podobné vřesovištní rostliny). Popel z dřevěných pelet je totiž bohatý na vápník.
Dřevěné pelety jsou skutečně 100% dřevní hmotou bez pojiv. Tvar válečku vzniká pouhým lisováním pod tlakem a při teplotě, u níž dochází k tzv. lignifikaci. Nespalujete tedy žádné chemické látky.