Jak funguje forward?
Vysoká inflace a vzrůstající ceny otřásají ekonomikami a měnami všude ve světě. Veškeré transakce v cizích měnách jsou proto dost rizikové. Nebezpečí ztrát mají za cíl eliminovat takzvané forwardy, které zafixují měnový kurz při uzavírání kontraktu, ale s vypořádáním v budoucnu. Tento termín nesmí nastat dřív než za tři pracovní dny od uzavření obchodu, sjednat ho lze ale třeba i na rok.
Podkladová aktiva forwardů mohou být měnové páry, úrokové sazby, komodity, energie a podobně. Nejběžnější jsou právě měnové páry, tedy výměna dvou měn v kurzu, který je stanovený při sjednání obchodu. Důvodem může být obava ze změn měnového kurzu.
Co od forwardu očekávat?
Investor, který podkladové aktivum nakupuje, je v takzvané dlouhé pozici. Očekává, že cena aktiva v budoucnosti poroste a on ho získá za cenu sjednanou při podpisu smlouvy. Získané aktivum pak prodá za aktuální tržní cenu se ziskem. Naopak investor, který aktivum prodává, je v takzvané krátké pozici a očekává spíš pokles ceny. Tím pádem bude moci dané aktivum v budoucnosti nakoupit za výhodnější cenu, ale smluvní straně forwardového kontraktu ho prodá za cenu sjednanou při podpisu smlouvy, tedy dráž.
Jelikož je budoucnost měnových kurzů dopředu neznámá, zakládá se forward na spekulacích a předpovědích. Na druhou stranu může oběma stranám přinést značné zisky. Někteří klienti ocení možnost zafixovat si svou obchodní marži proti nepříznivému vývoji měn v rámci kalkulace zakázky.
Jaký je rozdíl mezi forwardy a futures?
Na rozdíl od obchodního modelu typu futures u forwardů dochází k fyzickému naplnění obchodu, v tomto případě k dodání sjednaného aktiva. Výhodou je velká pružnost a přizpůsobení podmínek na míru oběma stranám. Nevýhodou je naopak nízká likvidita takového kontraktu. Forwardy se obchodují na over-the-counter (OTC) trzích, futures na burzách.
Sjednejte si měnový forward a ochraňte své investice do cizí měny. Na Citfin si aktuální kurz můžete zafixovat až na dva roky dopředu.