Jak na správné značení regálů ve skladu?
Ve skladu je potřeba udržovat pořádek, takže je vhodné mít regály dobře rozestavené a popsané. Tentokrát však bude řeč o jiném značení, a to o tom, které vyžadují zákonná nařízení.
Bezpečnostní pokyny ve skladu upravují zákon č. 309/2006 Sb. a ČSN 26 9030. Podle těchto nařízení musí být ve skladech například dostatečně široké uličky mezi regály – minimálně 80 cm, a pokud se zde pohybují dopravní vozíky, tak musí být aspoň o 40 cm širší než šířka vozíků (nákladů). A jak je to se značením?
Každý regál musí být trvale označen
Výrobci a dodavatelé to obvykle vědí a regály dodávají i s označením. Přesto doporučujeme zkontrolovat, zda vaše značení regálů ve skladu odpovídá požadavkům.
Na všech regálech, jež používáte, by měla být uvedena:
- nejvyšší nosnost buňky,
- počet buněk ve sloupci,
- nosnost sloupce.
Informace je vhodné na regálu uvádět například na štítku či nálepce. Další požadované údaje se liší podle typu regálu.
Policové regály: nosnost jedné police, počet polic ve sloupci, nosnost sloupce, výrobce/typ regálu.
Paletové regály: nosnost buňky, nosnost sloupce, počet úrovní ve sloupci, vzpěrná výška, max. váha palety, upozornění, výrobce/typ regálu.
Konzolové regály: zatížení konzoly, zatížení sloupu na jedné straně, typ, upozornění, počet poschodí.
Regály se musí jednou ročně kontrolovat
Zákon rovněž přikazuje jednou ročně provádět kontrolu regálů. Podívejte se, zda jsou regály dostatečně stabilní, stojí pevně a mají kvalitní spoje. O výsledku kontroly je samozřejmě třeba vyhotovit nějaký záznam. Z internetu si můžete stáhnout vzorový formulář pro kontrolu regálů.
Nezapomeňte na správné ukládání materiálů
Bezpečný regál je jedna věc, druhou představuje způsob uložení skladovaného materiálu. Ten je třeba do regálu rovnat stanoveným způsobem, pro přístup do polic nad 180 cm se používají žebřík či přenosné schody. Nezanedbávejte tato základní pravidla, bezpečnost ve skladu není vhodné brát na lehkou váhu.