Náhradní plnění jako jedna z možností, jak splnit svou povinnost
Podnikatelé mají řadu povinností a jednou z nich je také náhradní plnění. Mluvíme o možnosti firem, jak mohou splnit svou povinnost stanovenou zákonem týkající se podpory osob se zdravotním postižením. Zákon totiž stanovuje, že každý zaměstnavatel mající pod sebou více jak pětadvacet zaměstnanců musí osobu se zdravotním postižením zaměstnat, jinak musí odvádět její plat do státní kasy rok co rok. Pokud ale obor podnikání neumožňuje osobám zdravotně postiženým úctyhodné podmínky či vůbec možnost práci vykonávat, náhradní plnění je lepší volbou než odvádět peníze do státního rozpočtu.
Úklidové práce nebo koupě zboží
Náhradní plnění může mít řadu podob. Může se jednat o úklidové práce, ale také může být pouze ve formě produktů nebo výrobků, které si odkoupíte z firem, jejichž zaměstnance tvoří z více jak padesáti procent osoby samostatně výdělečně činné.
Jak již bylo zmíněno, tuto možnost volíme zpravidla ve chvíli, kdy je obor podnikání pro osoby samostatně výdělečně činné něčím nepředstavitelným a nemožným. Bohužel existují profese, jež zdravotně postižení nemohou vykonávat, přesto platí povinnost podpořit zdravotně postižené i v takových společnostech.
Za nesplnění hrozí nemalé pokuty
Pokud byste nad svou povinností chtěli mávnout rukou, bude vás to stát nemalé peníze. Stejně jako při zanedbání povinností vztahujících se na bezpečnost práce nebo požární ochranu, i v případě nesplnění této povinnosti hrozí pokuty sahající do milionů.
Kontroly zjišťující, zdali podporujete osoby se zdravotním postižením či nikoliv mají na starost příslušné úřady a také inspektoráty práce.
Finanční sankce však nebývají tím jediným, co společnost “získá” nesplněním své povinnosti. Především se to nemile podepíše na pověsti podniku. Nepodpořit zdravotně postižené negativně ovlivňuje vnímání podniku ze strany okolí, zákazníků a bohužel také obchodních partnerů. Projevit se to proto může i na menším množství obdržených zakázek.