Noční košile s dlouhým rukávem zpříjemní váš spánek!
Obsah
Už vám nevyhovuje vaše pyžamo? Chcete si během spánku dopřát více pohodlí? Nabízí se volba, kterou otestovaly již celé generace před Vámi. Noční košile s dlouhým rukávem v zimě krásně hřeje a v létě je naopak vzdušná.
Pohodlná volba pro ženy i muže
V posledních desetiletích byly noční košile zejména doménou žen. V historii tomu však bylo jinak. Byly také součástí pánského šatníku a šlo o typický noční úbor, často doplněný o spací čepicí. Nyní se tento trend vrací; mnoho mužů volí modely, které nosili jejich dědové.
Nabídka nočních košil pro ženy je ovšem v porovnání s pánskou obrovská. Začíná od střihů, které jsou prakticky totožné s těmi pro muže, a končí modely, které nenechají žádného muže chladným. Podle jakých kritérií můžeme košile rozlišovat?
- V prvé řadě je dělíme na pánské a dámské. Někteří výrobcí nabízejí i unisex modely.
- Zatímco pánské noční košile se obvykle netěší velké originalitě, u dámských je to přesně naopak. V nabídce jsou různá řešení ramínek, liší se nejen délka rukávů,ale i celé košile. Níže se k tomuto rozdělení vrátíme.
- Vhodný materiál je stěžejní pro nerušený spánek a dobré zdraví jedince. Musí dostatečně odvádět vlhkost a být prodyšný. Ideální volbou jsou přírodní materiály.
- Barvy, potisky a módní vzory jsou tu velice rozmanité, stejně jako u běžného oblečení. Můžete si vybrat svoji oblíbenou barvu, kostičky, puntíky, nebo jiný roztomilý potisk.
Co víme o historii nočních košil?
Původně vznikly z takzvané spodní košile. Ta se během dne nosila pod dalšími vrstvami oděvu. Lidé večer šaty odložili, spodní košili si však nechali a spali v ní. Dámské spodní košile bývaly delší, než mužské.
První dochovaná zmínka o nočních košilích v českých historických pramenech je z roku 1492. Dlouhou dobu byly košile jako takové, tedy i ty noční, výsadou majetnějších lidí. Dnes si takový luxus můžete dovolit i vy!
Do devatenáctého století byla košile jediným známým typem nočního prádla. Bez rozdílu je nosili muži, ženy i děti. Pánské pyžamo se začalo používat až koncem 19. století. Dámská pyžama se začala šířit dokonce až po první světové válce.
Základní střihy nočních košil
V dnešní době jsou nejoblíbenější ‘tričkové’ košile. Disponují jednoduchým střihem bez límce, délku rukávů si můžete vybrat, podle vašich preferencí. Kratší modely tohoto typu se dají označit též jako “maxitriko”.
‘Klasický’ střih má límec, doprovázený několika knoflíky v horní části. Bývá buď střední či dlouhé délky a rukávy jsou vždy dlouhé. ‘Košilkové’ modely nosí výhradně ženy. Taktéž existují střední a dlouhé varianty. Rozdíl je v tom, že nemají rukávy a na těle drží pouze pomocí ramínek.
‘Pyžamový kabátek’ je označením střihu s límcem a knoflíky po celé délce. Délka dosahuje do půli stehen, rukávy jsou dlouhé a často je vše doplněno páskem. Jedná se o ryze mužskou záležitost. Je tu pak možnost zvolit historizující model, který je široký, dlouhý a často dekorovaný volánky či krajkou. Překvapivě může být volbou pro obě pohlaví.
Jaký materiál zvolit?
Jak jsme již zmínili výše, vhodná volba materiálu pro noční oblečení je extrémně důležitá. První housle by měla hrát bavlna. Tento přírodní materiál se používá od nepaměti a není to náhodou. Poskytuje ideální prostředí pro pokožku, je prodyšná a skvěle saje pot.
Může být použita v kombinaci s umělým materiálem. Umělá vlákna mohou být použita jako příměs do tkaniny. Dodávají pružnost a elasticitu. Jindy může umělý materiál tvořit například ramínka, průhledné části košilek, atd.
Jaká je vaše zkušenost s nočními košilemi? Napište nám komentář!