Proč si pořídit želvu

Obsah

Chcete si pořídit želvu, ale nevíte, jak se o ni postarat? V článku se dozvíte, jaké druhy terárií existují, jaké vybrat a které osvětlení je to ideální. Také zjistíte něco o “venčení”. A to není vše. Ale to se už dozvíte až po přečtení.

Suchozemská želva je nenáročné zvíře, které nevyžaduje vaši neustálou pozornost, jako například kočka nebo pes. Je navíc vhodná do rodiny, ve které někdo trpí alergií na zvířecí srst. Na rozdíl od mnoha ostatních terarijních zvířat, želva nemusí být pouze doma, ale během léta si ji můžete brát sebou na zahradu.

Pořídit si můžete želvu zelenavou nebo žlutohnědou. Chov obou těchto druhů želv není náročný. Želvy vyžadují pouze zajištění vhodných podmínek v teráriu a potravu.

Druhy terárií

  • Želví stůl – otevřené terárium s přístupem z horní strany
  • Uzavřené terárium – terárium je uzavřené a přístup je umožněn spodními posuvnými dvířky.

Prostředí v teráriu

Terárium pro želvu by mělo být dostatečně prostorné, aby se želva mohla procházet. Dno vystelte měkkým materiálem, například senem nebo kokosovým vláknem smíchaným s pískem. Část dna můžete posypat oblázky.

Zajistěte želvě dva druhy podnebí a UV záření:

  • Teplá část – pomocí lampy vytvořte místo s teplotou kolem 40°C, na které se želva bude chodit nahřívat
  • Chladnější část – teplota kolem 25°C, pokojová teplota
  • UV zářeníželva potřebuje UV záření, díky němuž si vytváří vitamín D. Tento vitamín v přírodě přijímá ze slunce. V zajetí jí ho dodáte právě UV lampou.

Obě lampy nechávejte zapnuté celý den a vypínejte je pouze na noc.

„Venčení” želvy

V teplých letních dnech berte želvu ven, aby se nahřála a užila si sluneční paprsky. Aby vám želva nikam neutekla, ohraničte “želví výběh” plotem nebo ohrádkou. Nebudete ji tak muset celou dobu hlídat.

Koupel a olejování

Aby bylo o vaši želvu co nejlépe postaráno, jednou za čas jí dopřejte koupel. Želvu koupejte ve vodě o teplotě cca 23 – 27°C cca půl hodiny. Suchozemská želva neumí plavat, proto by jí hladina vody neměla sahat výš než po zobák. Koupel má nejen očistný význam, ale také želvě pomůže s vyprazdňováním. Po koupeli a osušení želvě můžete krunýř promazat jedlým rostlinným olejem.

Pitný režim a strava

V teráriu nesmí chybět miska s čerstvou vodou. Potrava pro želvu by měla být vyvážená, s dostatečným množstvím vlákniny, vápníku a fosforu. Želvě je dodáte v čínském zelí, pampelišce, jeteli a jitroceli, vápník v sépiové kosti. Do krmení zařaďte také mrkev, polníček a rukolu. Jídelníček doplňte suchou potravou, která je pro želvy přímo určená.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *