Stavební spoření je výhodná forma střádání finančních prostředků, která má pomoci řešit bytovou otázku. Na stavebním spoření se podílí také stát formou státního příspěvku. Financovat své bydlení mohou klienti stavebních spořitelen i s výhodným úvěrem ze stavebního spoření.
Historie stavebního spoření v České republice
U nás začíná stavební spoření fungovat až od 90. let minulého století schválením zákona č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Přestože se jedná o nejmladší finanční produkt na českém finančním trhu, patří mezi nejoblíbenější. Na počátku vzniklo šest stavebních spořitelen, z nichž jedna zanikla, nyní je jich pět – Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Raiffeisesen stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna, Wüstenrot – stavební spořitelna. České stavební spoření je třetí největší v Evropě hned za Německem a Rakouskem, kde má mnohem delší tradici.
Jedničkou ve stavebním spoření je Českomoravská stavební spořitelna
ČMSS, nazývaná podle svého maskota Liška, je dlouhodobě lídrem mezi stavebními spořitelnami. V letošním roce poskytla milióntý úvěr ze stavebního spoření, vklady klientů tvoří nejméně dvojnásobek než u ostatních spořitelen a suma poskytnutých úvěrů je dokonce třikrát vyšší než u následujících spořitelen. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) je dnes jediná stavební spořitelna, u které je právní jistota, že neukončí smlouvu dříve, než klient získá nárok na úvěr ze stavebního spoření.
Využití finančních prostředků ze stavebního spoření
Naspořené prostředky navýšené o úrok a státní příspěvek může klient po uplynutí vázací doby využít na cokoli, kromě výdajů za pořízení či vylepšení bydlení třeba na koupi auta, cestu kolem světa, studia dítěte atd. Využití úvěru ze stavebního spoření je účelové a je vázáno zákonem, takže finanční prostředky lze využít pouze na koupi, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti.