Užitečné rady, jak ušetřit za vytápění

Chceme-li mít v zimním období v bytě teplo, musíme za ně zaplatit stejně jako za elektrickou energii na svícení a provoz domácích spotřebičů. Jelikož náklady na energie rostou, snaží se každý také co nejvíce ušetřit. Jak to udělat, abychom se mohli ohřát, rozsvítit a zároveň ušetřit? Vezměte rozum do hrsti a zamyslete se nad zdroji tepla ve vašem bytě.

Topení a větrání

Vytápění tvoří spolu s ohřevem vody až 90% roční spotřeby energie v domácnosti. Pokud zrovna uvažujete o výměně tepelného zdroje, nemusíte se hned pouštět do výměny kotle, na které lze stále ještě získat dotace. Často stačí jen drobnost, která pomůže snížit účet za vytápění. Nejúčinnějším opatřením je nepřetápět a dobře regulovat topení, aby teplota v místnosti nekolísala. Ložnice a předsíň mohou být chladnější, optimálně 17-19 stupňů. Teplota v obýváku a kuchyni stačí 20-21°C.

Důležité je umístění radiátorů. Nesmí být zakryty těžkými závěsy nebo nábytkem, což brání cirkulaci tepla v místnosti. Před topnou sezónou topení očistěte, odvzdušněte a zkontrolujte funkčnost ventilů. Zaprášený radiátor poskytuje až o 10% méně tepla.

TIP: Tipy na výběr tepelného čerpadla přehledně na Abeceda-cerpadel.cz

Používáte-li termostat, věnujte pozornost jeho nastavení na správnou teplotu. Čím nižší teplotu nastavíte, tím lépe využijete sluneční energii, která se dovnitř dostane okny. Proto přes den roztahujte závěsy, záclony i žaluzie a večer je zase zatáhněte, čímž zamezíte tepelným ztrátám.

Větrat je třeba krátce a intenzivně. Zcela nevhodné a málo účinné je větrání ventilačkami.

Pocit tepelné pohody zlepšují silné koberce, neboť nejvíce „táhne“ od země. Proto je velice výhodné podlahové vytápění, které může snížit náklady na topení až o 10%.

Několik tipů k úsporám tepla

  • každý 1°C navíc zvyšuje spotřebu tepelné energie až o 6%
  • každou místnost vytápějte podle jejího účelu nejlépe pomocí termostatu, který však neumisťujte blízko okna nebo tepelného zdroje
  • pokud nejste doma, temperujte interiér na zhruba 16°C
  • větrejte intenzivně alespoň třikrát za den po dobu 5-10 minut. Vzduch se vymění, ale stěny se neochladí
  • na radiátory nainstalujte termoregulační hlavice
  • pokud táhne okny, vybavte je samolepícími izolačními páskami
  • na spodní část dveří připevněte izolační kartáč, který zamezí úniku tepla.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *