Věcné břemeno: Co dělat, když vám komplikuje život?
Dostali jste se do situace, kdy jste museli souhlasit s věcným břemenem na svém pozemku? Zdědili jste nemovitost, která je zatížena právě věcným břemenem? Pokud vám tento stav nevyhovuje, poradíme, jak se bránit.
Věcná břemena – jaká jsou práva?
Věcné břemeno je někdy bohužel nevyhnutelné. Může se jednat o případ, kdy na určitém území žije více majitelů domů. V dané lokaci je cesta, jež náleží obci. Majitelé domů ale na cestě mohou mít věcné břemeno, aby se dostali domů. Neumíte si takovou situaci představit, protože je pro vás logičtější, že cestu by rovněž měli mít majitelé, pokud mají pozemky kolem? Například kolem památek, jako jsou hrady nebo zámky, je zapotřebí mít obecní cestu, aby k danému státnímu majetku mohlo jezdit zásobování, stavebníci, umělci atd. Jestli si tedy pořizujete nemovitost, předem se podívejte, zda se k ní nevztahuje věcné břemeno. Zjistit to lze například na této stránce: https://geopas.cz/mapa.
Jak se zbavit věcného břemene?
Právě ještě před koupí nemovitosti si rozmyslete, zda vám daný stav vyhovuje. Pokud má parcela na pozemku věcné břemeno v podobě přístupového bodu k odpadnímu potrubí, neměl by to být problém. Havárie nejsou tak časté, a pokud by někde něco prasklo, je i ve vašem zájmu, aby se to opravilo. Něco jiného je, když někdo prodává nemovitost a věcným břemenem tam je i fyzická osoba. Někdo, kdo má právo užívat byt či dům. Jej je pak složité donutit jít pryč a upřímně to ani není moc etické. Ke zrušení věcného břemene může dojít dohodou o zrušení věcného břemene mezi oprávněným a povinným. Někdy je věcné břemeno sjednané na určitou dobu, takže po jejím vypršení se věcné břemeno ruší. Dále může vše rozřešit soud, vazby končí úmrtím oprávněné osoby, odkoupením nemovitosti oprávněnou osobou. Anebo pokud se ta nedomáhá svých práv, dojde k promlčení oprávnění, a to po 10 letech.