Zlato je efektivní nástroj pro boj s inflací
Obsah
V současné době je inflace obrovským strašákem, a proto se nejen spousta společností, ale i soukromých osob poohlíží po investičních příležitostech. Ideální ochranou před inflací jsou jednoznačně drahé kovy, především pak zlato, protože je osvobozené od DPH. Výhod je však mnohem více.
V letošním roce výrazně vzrostl zájem o investiční drahé kovy, dokonce prodejci zaznamenali nemalý přírůstek nových klientů. „Potvrzujeme enormní zájem klientů o uložení svých peněz do zlata, coby bezpečného přístavu,“ uvádí nejznámější český e-shop se zlatem www.zlate-mince.cz, který je v provozu od roku 2003. „Nákup zlatých slitků je atraktivní hlavně pro klienty, již chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata,“ dodává Pavel Trtík, zakladatel uvedeného e-shopu.
V kurzu jsou hlavně malé slitky
Velice žádané jsou zejména malé slitky s hmotností od 1 do 5 gramů, neboť jsou cenově dostupnější. Společnosti kupují hlavně velké slitky, jejichž hmotnost se pohybuje klidně i okolo jednoho kilogramu, protože tímto způsobem zabezpečují své finance před inflací. I soukromá klientela se v myšlení podnikové sféry zhlédla, a proto začala investovat také do slitků, ovšem s menší hmotností.
„Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ doplňuje Trtík.
O investiční stříbro takový zájem není
Trendy se mění i v natolik specifické oblasti, jako jsou investiční drahé kovy, například poptávka po stříbru poklesla, přičemž důvod je zřejmý. Investiční stříbro není osvobozené od DPH, takže z hodnoty každého pořízeného slitku ještě odvádíte daň ve výši 21 %. Zlato má tedy oproti stříbru rozhodně navrch.
Jaké zlato je ideální volbou?
Velmi žádané jsou hlavně švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus, a to v celosvětovém měřítku. Pokud je srovnáte s ostatními švýcarskými či německými slitky, jejich cena je přijatelnější, a proto je o ně nevídaný zájem. Přece jen, cena hraje i na trhu s investičním zlatem prim.
Jestli hledáte českou alternativu zlatých slitků, na žádnou byste nenarazili, protože v české mincovně se zlato v podobě slitků nevyrábí. Pro některé je atraktivní spíše zlato v diskrétní podobě, na němž není sériové číslo. V takovém případě sáhněte po zlatých mincích Wiener Philharmoniker.
Další možností jsou zlaté dukáty se sběratelskou hodnotou. Vzácné jsou zejména proto, že se vyrábí pouze v omezeném množství. Přímo na špici vévodí svatováclavské dukáty. Vyrábí se v tradiční velikosti i ryzosti, kterou sám určil někdejší český panovník a římský císař Karel IV.
Slovensko jde ve stejných šlépějích jako Česko
Úplně stejně se chová i slovenský trh, co se investičního zlata týká. Slovenští klienti jezdí nakupovat zlato právě do našich končin, protože je v tuzemsku levnější než u slovenských prodejců. Samozřejmě vás zajímají poplatky za mezistátní převody peněz. Nemusíte se ničeho bát, jedná se o korunové položky.
Slovenská klientela preferuje zlaté cihličky s hmotností jedné unce a více, čímž se liší chování od té české.„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze zlatých mincí.
Pokud tedy máte volné finanční prostředky, s nimiž plánujete v následujících letech nijak nenakládat, investiční zlato je vhodnou volbou, a to po všech stránkách. Zlato je bezpečné.