Je zlato dobrým doplňkem portfolia, nebo se jedná jen o naleštěnou bídu?

Obsah

V dnešní době každý finančně gramotný jedinec ví, že musí chránit své peníze před inflací. Ta se totiž v poslední době vymkla kontrole a způsobuje značné potíže všem nepřipraveným lidem. Chcete s ní zatočit? Pak nesmíte zapomínat na dlouhodobé investování. Patří do této kategorie i zlato?

Zlato se chová jinak

Nejdříve se pojďme podívat na to, v čem se investiční zlato liší od klasických ETF, akcií, dluhopisů a podobně. Trochu si probereme jeho chování v časech ekonomické pohody, stejně jako v dobách vážných krizí.

Jako první nahlédneme pod pokličku ekonomicky přívětivých dob. Právě v těchto časech vaše investice letí hezky nahoru. Drtivé většině ETF, akcií i dluhopisů se zkrátka daří. A to o něco více než samotnému zlatu (to většinou lehce překonává aktuální hodnotu inflace). Bohužel nikdy netušíte, kdy taková doba skončí a co následný pád udělá s hodnotou vašeho portfolia.

A právě v dobách ekonomických krizí klesá hodnota ETF, akcií i dluhopisů dolů. V některých případech se dostanete až do 50% červených čísel. Pravým opakem je zlato. Tento drahý kov v daných situacích ukáže svou dominantní vlastnost – odolnost. Dle výzkumů v 8/10 případů začne totiž během recese rapidně stoupat na ceně.

Ve výsledku tak působí jako protiváha celému zbylému protfoliu a snižuje dopady nelehkých časů. Odborníci doporučují, aby se vaše strategie skládala přibližně z 10–15 % ze zlata.

Sečteno a podtrženo

Nemyslete si však, že žlutý kov nenabízí žádné skutečné zhodnocení. Pojďme se podívat na jeho dlouhodobou výkonnost, kterou vám odhalí dostupné online grafy.

Za posledních dvanáct měsíců zvýšilo zlato svou celkovou cenu o 12 %.

V průběhu posledních pěti let si připsalo 62%.

V posledních sedmi letech získalo 75 %.

A za posledních osmnáct let se může pochlubit dokonce až 391% zhodnocením.

Co z těchto výsledků plyne? V žádném případě nepodceňujte sílu žlutého kovu – obohaťte s ním své celkové portfolio.

Zaměřte se na slitky

Jakou formu zlata vlastně nakupovat? Na danou problematiku se podíváme optikou průměrného českého zaměstnance/podnikatele. Asi nemáte zájem neustále projíždět odborná fóra, navštěvovat aukce a pohybovat se ve světě sběratelů, nemáme pravdu? Rovnou tedy zapomeňte na sběratelské mince, šperky, hodinky a podobné záležitosti.

Prostě a jednoduše se držte ověřených zlatých slitků ze Švýcarska. Ty k nám nejčastěji proudí z proslavené rafinérie Argor-Heraeus. Jejich oblíbenost je způsobená hlavně speciálním hologramem, který dokazuje původ a pravost všech jednotlivých kusů. Bavíme se o technologii, jež se používá například u bankovek a cestovních pasů vyspělých zemí.

Díky nezaměnitelnému důkazu pravosti máte v ruce položku, kterou kdykoliv velmi snadno a okamžitě prodáte případným zájemcům.

Kde nakupovat?

Při nákupu zlata buďte obezřetní. V naší zemi se pohybuje velké množství různých obchodníků, což je trochu problém. Absolutně stejný gramový slitek totiž u jednoho z nich pořídíte za 1 750 Kč, zatímco u jiného klidně za 2 100 Kč. U těžších slitků se přirozeně bavíme o ještě větším rozpětí.

Při investování do zlata tudíž nestačí jen sledovat jeho aktuální hodnotu na burze. Hlídejte si i jednotlivé nabídky dodavatelů. Jinak budete zbytečně vyhazovat peníze z okna a znehodnotíte svou investici.

Dobrým příkladem nízkých cen je třeba oblíbený e-shop s názvem Zlatovna. Tito odborníci dováží zlato přímo ze švýcarských rafinérií, a tak nabízí nejnižší ceny na tuzemském trhu. Mrkněte se na jejich webové stránky (najdete je pod vloženým odkazem na začátku článku) a přesvědčte se na vlastní oči.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *